Belka
Piątek, 29 Marca 2024   imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

III Weekend na Szlaku Piastowskim

Data publikacji: 2018-06-20, Data modyfikacji: 2018-06-20
A A AWydrukDrukuj  
 
III Weekend na Szlaku Piastowskim

W dniach 22-24 czerwca 2018 roku w Wielkopolsce oraz na Kujawach odbędzie się trzecia edycja święta Szlaku Piastowskiego. Jest to kontynuacja narodzonej w 2016 roku idei stworzenie wspólnego przedsięwzięcia pokazującego atrakcyjność turystyczną obu regionów. Co roku w akcję angażuje się większość obiektów tego najważniejszego szlaku kulturowego w Polsce.

Weekend na Szlaku Piastowskim to wyjątkowe przedsięwzięcie na skalę obu regionów, a nawet całego kraju. W trzy dni większość obiektów należących do Szlaku Piastowskiego odsłania swoje najbardziej atrakcyjne karty utwierdzając w przekonaniu, że na szlak można wybierać się zawsze i niezależnie od wieku. Przygotowane przez organizatorów zróżnicowane atrakcje są gwarantem, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Tematem tegorocznej edycji będą „słowiańskie obrzędy i legendy”. Termin wydarzenia, a więc pierwszy weekend wakacji – a co ważniejsze – najkrótsza noc w roku, jest idealnym czasem na taki właśnie motyw przewodni. Przeniesiemy się w magiczny świat opowieści, bajania, legend, ziół i talizmanów. Dowiemy się jak wyglądały ważne dla naszych przodków święta czy wydarzenia w ich życiu. Najwięcej uwagi poświęcimy oczywiście nocy świętojańskiej i obrządkom plecenia i puszczania wianków. Nie zabraknie również legend i mitów, a więc opowieści, które chociaż dalekie są od prawdy, to zawsze powodują wypieki na twarzy słuchaczy i najłatwiej pozostają pamięci najmłodszych turystów.

Podobnie jak w poprzednich edycjach nie zabraknie spacerów z przewodnikiem, pikników piastowskich połączonych z grami turystycznymi i warsztatami edukacyjnymi oraz aktywności sportowych. Szlak zwiedzać będzie można podczas rajdów rowerowych i samochodowych (Wągrowiec) oraz spływów kajakowych (Dziekanowice, Wągrowiec, Ląd nad Wartą).

Nowością w stosunku do poprzednich edycji jest uruchomienie bezpłatnych wycieczek i przejazdów autokarowych. Skorzystać z takiej oferty będzie można w sobotę i w niedzielę z różnych miast Wielkopolski. Wprowadzone zostanie również bezpłatne połączenie wahadłowe na trasie Gniezno (ul. Dąbrówki) – Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Kompletnej informacji na temat połączeń autokarowych należy szukać na stronie organizatora.

Organizatorem akcji „III Weekend na Szlaku Piastowskim” jest Klaster Turystyczny „Szlak Piastowski w Wielkopolsce” - stowarzyszenie powołane w 2016 roku, którego podwaliną była umowa między jednostkami samorządu terytorialnego z terenu Wielkopolski, będącymi dzisiaj podmiotami finansującymi jego działalność: Powiatami Gnieźnieńskim, Kościańskim, Średzkim, Wągrowieckim, Wrzesińskim; Miastami Poznań, Kalisz, Konin, Gniezno, Wągrowiec, Gminy Kłecko, Krzywiń, Pobiedziska, Pyzdry, Trzemeszno, Września, Dominowo, Łubowo i Wągrowiec. Współorganizatorem akcji jest Inowrocławska Lokalna Organizacja Turystyczna. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Patronat honorowy nad nim objął Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezes Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej oraz Prezes Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej.

, Źródło artykułu: Prezes Klastra Turystycznego "Szlak Piastowski w Wielkopolsce", Autor zdjęć: Wydział Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat koniński - powiat wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Koninie. W skład powiatu wchodzą gminy: Golina, Grodziec, Kazimierz Biskupi, Kleczew, Kramsk, Krzymów, Rychwał, Rzgów, Skulsk, Sompolno, Stare Miasto, Ślesin, Wierzbinek Wilczyn, zajmując powierzchnię 1578,71 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: rezerwaty przyrody (Bieniszew, Mielno, Pustelnik, Sokółki, Złota Góra oraz część rezerwatu Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia), parki krajobrazowe (Powidzki i Nadwarciański), obszary chronionego krajobrazu (Powidzko – Bieniszewski, Goplańsko - Kujawski, Złotogórski i Pyzderski), zbiornik retencyjny na Powie, jeziora (Pątnowskie, Ślesińskie, Wąsowsko – Mikorzyńskie, Gosławskie, Gopło i Skulskie), a także oraz liczne szlaki rowerowe. Do zabytków architektonicznych zalczają się: Pałac Bronichowskich w Żychlinie, Skansen Archeologiczny w Mrówkach, Łuk Triumfalny w Ślesinie, Wieża widokowa na Złotej Górze oraz znane w całej Polsce Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym.

Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na rolnictwie oraz przemyśle. Na rozkwit tutejszej gospodarki wpłynął szybki rozwój przemysłu odkrywkowego.

Przez powiat koniński przebiega: autostrada A2 i trzy drogi krajowe nr: 25,72 i 92.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola