Belka
Czwartek, 22 Kwietnia 2021   imieniny: Kaja, Leon, Lukasz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Konin: Darmowe autobusy MZK

Data publikacji: 2019-09-02, Data modyfikacji: 2019-09-02
A A AWydrukDrukuj  
 
Konin: Darmowe autobusy MZK

Dobre informacje dla uczniów szkół ponadpodstawowych zamieszkałych w Koninie. Od 1 października br. autobusami konińskiego MZK pojedziecie za darmo. Radni jednogłośnie przyjęli dziś propozycję prezydenta, by również wobec starszych uczniów zastosować stuprocentową ulgę. Wcześniej z takiej możliwości mogli korzystać np. uczniowie podstawówek czy małe dzieci.

Decyzja radnych w Koninie dotyczy 1 340 osób. Jeśli MZK zawrze porozumienie z okolicznymi gminami, a są prowadzone takie rozmowy, to do tej grupy może dołączyć jeszcze 3 326 osób. 

W tym roku wprowadzenie bezpłatnych przejazdów to koszt rzędu 175.000 złotych, w skali roku to wydatek około 700.000 złotych.

Radni podjęli także uchwałę w sprawie uchylenia Uchwały Rady Miasta Konina nr 90 z dnia 27 marca 2019 r. w sprawie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne.

Według stanu prawnego na dzień podjęcia ww. uchwały, zamiarem włączenia z dniem 1 stycznia 2020 r. nieruchomości niezamieszkałych do systemu było stworzenie jednolitego modelu gospodarowania odpadami.

Natomiast na 84 posiedzeniu Sejmu RP w dniu 19.07.2019 r. uchwalona została nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która wprowadza szereg zmian wpływających na zasadność zamiaru włączenia nieruchomości niezamieszkałych do miejskiego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi oraz powodująca, że zamiar ten generować będzie koszty, których nie da się w całości pokryć z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Radni byli jednogłośni. Nieuchylenie uchwały, skutkowałoby bowiem osiąganiem wpływów z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi z nieruchomości niezamieszkałych na poziomie znacznie niższym od rzeczywistych kosztów, jakie są z tym związane, co niezgodne jest z przepisami art. 6r Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, według której system gospodarowania odpadami komunalnymi zorganizowany przez gminę powinien się samofinansować.

UM Konin, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat koniński - powiat wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Koninie. W skład powiatu wchodzą gminy: Golina, Grodziec, Kazimierz Biskupi, Kleczew, Kramsk, Krzymów, Rychwał, Rzgów, Skulsk, Sompolno, Stare Miasto, Ślesin, Wierzbinek Wilczyn, zajmując powierzchnię 1578,71 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: rezerwaty przyrody (Bieniszew, Mielno, Pustelnik, Sokółki, Złota Góra oraz część rezerwatu Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia), parki krajobrazowe (Powidzki i Nadwarciański), obszary chronionego krajobrazu (Powidzko – Bieniszewski, Goplańsko - Kujawski, Złotogórski i Pyzderski), zbiornik retencyjny na Powie, jeziora (Pątnowskie, Ślesińskie, Wąsowsko – Mikorzyńskie, Gosławskie, Gopło i Skulskie), a także oraz liczne szlaki rowerowe. Do zabytków architektonicznych zalczają się: Pałac Bronichowskich w Żychlinie, Skansen Archeologiczny w Mrówkach, Łuk Triumfalny w Ślesinie, Wieża widokowa na Złotej Górze oraz znane w całej Polsce Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym.

Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na rolnictwie oraz przemyśle. Na rozkwit tutejszej gospodarki wpłynął szybki rozwój przemysłu odkrywkowego.

Przez powiat koniński przebiega: autostrada A2 i trzy drogi krajowe nr: 25,72 i 92.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola