Belka
Czwartek, 22 Kwietnia 2021   imieniny: Kaja, Leon, Lukasz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Konin: Jak miasto pomaga przedsiębiorcom?

Data publikacji: 2020-05-12, Data modyfikacji: 2020-05-12
A A AWydrukDrukuj  
 
Konin: Jak miasto pomaga przedsiębiorcom?

Preferencyjne stawki za wystawienie ogródków letnich w Koninie, ulgi w czynszach dla przedsiębiorców wynajmujących lokale od MTBS – w taki sposób prezydent Konina Piotr Korytkowski poszerzył ofertę Konińskiego Pakietu Pomocy Przedsiębiorcom.

 

Pakiet ruszył 1 kwietnia, został uzupełniony o nowe formy wsparcia. Jest kierowany do przedsiębiorców, których firmy ucierpiały w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Jak wynika z opinii Konińskiej Izby Gospodarczej – byliśmy pierwszym samorządem w subregionie konińskim, który pospieszył z pomocą osobom prowadzącym działalność gospodarczą.

–  Słyszymy pozytywne opinie ze strony przedsiębiorców. Chcę jednak podkreślić, że to nie samorządy uratują sytuację w firmach. Działalność samorządów może być uzupełnieniem pomocy, która powinna być zapewniona przez rząd – podkreśla prezydent Korytkowski.  

Ulgi w czynszach i podatkach od nieruchomości

Przypomnijmy, w ramach Konińskiego Pakietu przedsiębiorcy mogą starać się o ulgi w zakresie najmu miejskich lokali użytkowych/gruntów. Ci, którzy utracili dochody z powodu stanu epidemii mogą złożyć wniosek o zmniejszenie opłaty o 50% na 4 miesiące, natomiast przedsiębiorcy, którzy zawiesili działalność mogą wnioskować o zmniejszenie opłaty za najem nawet o 90% na 4 miesiące. Do 7 maja pomoc taką uzyskało 77 wnioskodawców na kwotę ponad 65 tys. złotych. Na wniosek przedsiębiorcy płatności podatku od nieruchomości za okres od 1 kwietnia br. mogą być odroczone lub mogą być rozłożone na raty. Według danych z 6 maja pozytywnie rozpatrzonych zostało 11 wniosków na kwotę przeszło 608 tys.  złotych.  O ulgi w opłatach za czynsz mogą też ubiegać się kupcy z Targowiska Miejskiego przy ul. 11 Listopada.

Tanie paliwo na stacjach PKS i MZK

Z myślą o konińskich przedsiębiorcach wprowadziliśmy także obniżkę cen paliw na stacjach miejskich. Obecnie w 3 punktach prowadzonych przez MZK (ul. M. Dąbrowskiej) i PKS (ul. Zakładowa oraz ul. Poznańska) można kupić paliwo w cenach hurtowych. 

Nowe formy wsparcia dla przedsiębiorców

W ostatnim czasie pakiet został rozszerzony o ulgi  w czynszach dla podmiotów gospodarczych działających w lokalach MTBS. Obowiązuje jednak zasada, że o ulgi mogą się starać ci przedsiębiorcy, którzy na mocy prawa zostali objęci zakazem prowadzenia działalności gospodarczej.  

Zgodnie z zapowiedziami rządu, że 18 maja odmrożona zostanie działalność punktów gastronomicznych posiadających ogródki letnie – prezydent wprowadzi zarządzeniem ulgi w zakresie opłat za ogródki gastronomiczne.

Obecnie stawka wynosi 8,30 zł/m2 w sezonie oraz 2,10 zł/m2  w okresie jesień-zima. Nowe stawki będą wynosić 0, 50 zł/m2 w sezonie i 0,1 zł/m2 w okresie jesienno-zimowym. Jako Miasto mamy też bardzo niskie stawki za zajęcie pasa drogowego na potrzeby ogródków gastronomicznych – to 0,30 zł/m2.

, Źródło artykułu: UM Konin
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat koniński - powiat wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Koninie. W skład powiatu wchodzą gminy: Golina, Grodziec, Kazimierz Biskupi, Kleczew, Kramsk, Krzymów, Rychwał, Rzgów, Skulsk, Sompolno, Stare Miasto, Ślesin, Wierzbinek Wilczyn, zajmując powierzchnię 1578,71 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: rezerwaty przyrody (Bieniszew, Mielno, Pustelnik, Sokółki, Złota Góra oraz część rezerwatu Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia), parki krajobrazowe (Powidzki i Nadwarciański), obszary chronionego krajobrazu (Powidzko – Bieniszewski, Goplańsko - Kujawski, Złotogórski i Pyzderski), zbiornik retencyjny na Powie, jeziora (Pątnowskie, Ślesińskie, Wąsowsko – Mikorzyńskie, Gosławskie, Gopło i Skulskie), a także oraz liczne szlaki rowerowe. Do zabytków architektonicznych zalczają się: Pałac Bronichowskich w Żychlinie, Skansen Archeologiczny w Mrówkach, Łuk Triumfalny w Ślesinie, Wieża widokowa na Złotej Górze oraz znane w całej Polsce Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym.

Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na rolnictwie oraz przemyśle. Na rozkwit tutejszej gospodarki wpłynął szybki rozwój przemysłu odkrywkowego.

Przez powiat koniński przebiega: autostrada A2 i trzy drogi krajowe nr: 25,72 i 92.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola