Belka
Czwartek, 22 Kwietnia 2021   imieniny: Kaja, Leon, Lukasz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Wielkopolski OW NFZ: dodatkowe 119 mln złotych dla wielkopolskich szpitali sieciowych

Data publikacji: 2020-04-07, Data modyfikacji: 2020-04-07
A A AWydrukDrukuj  
 
Wielkopolski OW NFZ: dodatkowe 119 mln złotych dla wielkopolskich szpitali sieciowych

Wielkopolski Oddział Funduszu przesłał regionalnym szpitalom, działającym w ramach tak zwanej „sieci szpitali” najnowsze propozycje wartości ryczałtów na 2020 rok. Porównując łączną wartość środków przeznaczonych na leczenie w tych placówkach do 2019 roku, podwyżka wynosi aż 91mln złotych, co daje ok. 4,5% wzrostu.

W Wielkopolsce łączna wartość ryczałtów 48 szpitali tzw. „sieciowych” wynosi obecnie 2,1 mld złotych. W stosunku do poprzedniej wartości jest to o 91 mln złotych więcej.

Ponad 32,7 mln obecnego wzrostu środków trafi do szpitali powiatowych. Dużą grupą beneficjentów są także szpitale kliniczne naszego województwa, które otrzymają ponad 25 mln zł więcej. Do placówek, dla których organem prowadzącym jest marszałek województwa trafi łącznie ponad 20 mln zł więcej. Jeśli spojrzymy na układ „profilowy” 48 wielkopolskich szpitali, okazuje się, że najwięcej pieniędzy ze wspomnianych 91 mln trafi do 6 szpitali zakwalifikowanych do poziomu „ogólnopolskiego” – 33 mln złotych. (Powyższe wartości nie obejmują zmiany dokonanej niedawno w strukturze Szpitala Powiatowego w Wyrzysku). Porównując procentowe wzrosty wartości ryczałtów poszczególnych szpitali „sieciowych”, widać że największy, ponad 10%-owy wzrost zanotował Szpital Specjalistyczny w Pile im. Stanisława Staszica, a nieco niższy, ponad 8%-owy wzrost - Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UMP w Poznaniu. Z kolei wyższy o ponad 7% ryczałt mają: Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie, Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia i Wielkopolski Ośrodek Reumatologiczny w Śremie.

W kwocie dodatkowych środków mieszczą się między innymi zwiększenia z tytułu dotychczasowych przepisów, czyli posiadanych przez placówki certyfikatów akredytacyjnych, świadectw wydanych przez Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Mikrobiologicznej i Diagnostyce Laboratoryjnej oraz pozostałych wskaźników dotyczących realizacji świadczeń. Wśród istotnych wskaźników jakościowych jest premiowanie tych szpitali które wykonują większą ilość bardziej kosztownych czyli trudniejszych zabiegów oraz takie, które prawidłowo przekierowują pacjentów do poradni przyszpitalnych zamiast leczyć ich na oddziałach szpitalnych. Wielkopolskie placówki coraz lepiej wykorzystują wskaźniki jakościowe. Na przykład z 30 placówek, dla których organem prowadzącym są powiaty – 10 zyskało wyższą wartość wskaźnika, a z 10 placówek prowadzonych przez marszałka województwa – połowa. Łączna wartość dodatkowych środków finansowych, które otrzymały placówki za posiadanie w/w wskaźników jakościowych wynosi ponad 37 mln złotych. Najwięcej zyskały 4 placówki zakwalifikowane jako szpitale III poziomu zabezpieczenia – ponad 11,7 mln i szpitale „ogólnopolskie” (których jest 6) – łącznie ponad 11,3 mln złotych. Rekordzistami jeśli chodzi o procent dodatkowego wzrostu ryczałtu- można by rzecz bonusu za jakość – są w 2020: Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie – 4,5% wzrostu oraz trzy placówki ze wzrostem 3,75%: Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu, przy ul. Szwajcarskiej, Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu i Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie. Choć nikt nie pobił ubiegłorocznego wyniku:  Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego UMP w Poznaniu – który uzyskał maksymalny do uzyskania pięcioprocentowy wzrost ryczałtu, a który tym razem nie znalazł się wśród rekordzistów. Nadmienić należy, że największą procentową zmianę wartości grupy wskaźników jakościowych (między rokiem 2020 i 2019) zanotowały szpitale: Szpital Miejski im. Franciszka Raszei (3% wzrostu), Wielkopolskie Centrum Onkologii (2,75%) i Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie (2,5%).

Ponadto, Wielkopolski Oddział NFZ przekaże placówkom dodatkowe 28,2 mln złotych na leczenie między innymi w poradniach kardiologicznych, endokrynologicznych, ortopedycznych i neurologicznych (zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci). Środki te do tej pory mieściły się w ryczałcie a poza zmianie przepisów będą wyodrębnioną częścią umowy dla szpitali. Jeśli zsumujemy te środki z dodatkowymi, wynikającymi ze wzrostu ryczałtów, otrzymamy 119 mln zł więcej dla wielkopolskich szpitali w bieżącym roku.

, Źródło artykułu: Biuro Prasowe WOW NFZ
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat koniński - powiat wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Koninie. W skład powiatu wchodzą gminy: Golina, Grodziec, Kazimierz Biskupi, Kleczew, Kramsk, Krzymów, Rychwał, Rzgów, Skulsk, Sompolno, Stare Miasto, Ślesin, Wierzbinek Wilczyn, zajmując powierzchnię 1578,71 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: rezerwaty przyrody (Bieniszew, Mielno, Pustelnik, Sokółki, Złota Góra oraz część rezerwatu Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia), parki krajobrazowe (Powidzki i Nadwarciański), obszary chronionego krajobrazu (Powidzko – Bieniszewski, Goplańsko - Kujawski, Złotogórski i Pyzderski), zbiornik retencyjny na Powie, jeziora (Pątnowskie, Ślesińskie, Wąsowsko – Mikorzyńskie, Gosławskie, Gopło i Skulskie), a także oraz liczne szlaki rowerowe. Do zabytków architektonicznych zalczają się: Pałac Bronichowskich w Żychlinie, Skansen Archeologiczny w Mrówkach, Łuk Triumfalny w Ślesinie, Wieża widokowa na Złotej Górze oraz znane w całej Polsce Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym.

Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na rolnictwie oraz przemyśle. Na rozkwit tutejszej gospodarki wpłynął szybki rozwój przemysłu odkrywkowego.

Przez powiat koniński przebiega: autostrada A2 i trzy drogi krajowe nr: 25,72 i 92.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola