Belka
Poniedziałek, 6 Maja 2024   imieniny: Judyta, Jan, Jurand
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Konin: Koniec współpracę z Briańskiem i Rzeczycą

Data publikacji: 2022-03-09, Data modyfikacji: 2022-03-09
A A AWydrukDrukuj  
 
Konin: Koniec współpracę z Briańskiem i Rzeczycą

Konin zerwał współpracę z miastami partnerskimi w Rosji i Białorusi. To reakcja samorządowców na wojnę wywołaną przez Federację Rosyjską w niepodległej Ukrainie - w kraju, w którym Konin ma partnerskie miasto Czerniowce. W piątek (4 marca) po sesji, mając akceptację radnych, prezydent Piotr Korytkowski wysłał pisma do Briańska i Rzeczycy, w których informuje o zakończeniu współpracy.

 

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Konina rozpoczęła się od wprowadzenia darmowych przejazdów autobusami MZK dla obywateli Ukrainy. Uchwała została przyjęta jednogłośnie. Podobną decyzję podjęła spółka PKS, która też zaoferowała uchodźcom nieodpłatne przejazdy.  

Jednogłośna była też decyzja radnych co do zakończenia współpracy z Briańskiem i Rzeczycą. – Niszczone są osiedla, sierocińce, szpitale, obiekty niemilitarne. (…) To jest totalna agresja na suwerenne państwo, bo komuś się wydaje, że może cofnąć historię do czasu sprzed 1989-90 roku. Musimy podejmować odważne kroki, aby społeczeństwo, które jest w Rosji, na Białorusi zrozumiało, że wróg nie jest na zachodzie Europy, że państwa Zachodu nie są wrogami Rosji, że w Ukrainie nie ma nacjonalistów w rządzie, że to są ludzie, którzy chcą kształtować swoją państwowość budowaną od 30 lat, że tym złym jest Putin – argumentował prezydent Piotr Korytkowski. - Bez przebudzenia społeczeństwa Rosji i Białorusi nic się nie zmieni.

- Popieram pomysł, by zerwanie relacji miało miejsce również w przypadku miasta z Białorusi. Doskonale wiemy, że nie ma sensu rozdzielać agresora rosyjskiego od białoruskiego. To jest współdziałanie w celu niszczenia niepodległego państwa – powiedział Zenon Chojnacki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Konina. Radny zasugerował też, by w treści stanowiska zamienić wyrażenie „inwazja militarna” na słowo „wojna”. - To stanowisko musi być zdecydowane! – podkreślił.  

Zdaniem radnego Krystiana Majewskiego, który zaproponował zerwanie umowy z Briańskiem: zerwanie relacji z naszymi miastami partnerskimi  to sprawa bez precedensu w historii naszego miasta, ale też to,  co obserwujemy jest wielką tragedią, która do niedawna przez wielu była czymś nie do wyobrażenia. Wierzę, że decyzja, którą za chwilę podejmiemy,  będzie jednomyślna i głęboko wierzę, że jest słuszna, bo od samego początku stoję na stanowisku, że na wszystkich możliwych poziomach - nie tylko politycznych, ale też kulturowych, sportowych i samorządowych musimy pokazywać społeczeństwu rosyjskiemu, że polityka Władimira Putina jest nieakceptowalna.

Podczas sesji głos zabrał mieszkaniec Konina, autor pracy licencjackiej na temat współpracy  Konina z miastami partnerskimi za naszą wschodnią granicą – Wiktor Jacaszek.  

- Działanie, które chcemy podjąć, zrywając współpracę, nie jest krokiem podjętym przeciwko Władimirowi Putinowi, jest krokiem podjętym w jego interesie. Putin chce odcięcia społeczeństwa rosyjskiego od jakichkolwiek kontaktów i wpływów z Zachodu. Ucinając współpracę z ludźmi żyjącymi pod jarzmem dyktatorów, zostawiamy ich w rękach ich propagandy.  Współpraca miast partnerskich jest jedną z możliwych form, dzięki której z tą propagandą można walczyć, zapoznając ich z rzeczywistością różną od tego, co „sprzedaje” im Putin, co „sprzedaje” im Łukaszenka – wyjaśniał.  

Prezydent Korytkowski podkreślił, że nie wyobraża sobie współpracy na niwie samorządowej. – Zresztą tam samorządu nie ma. We władzach miasta zasiadają ci sami ludzie, co na Kremlu. Nie ma możliwości współpracy z ludźmi, którzy są poplecznikami Putina, legitymizują łamanie prawa i zbrodnie. Co nie znaczy, że w przyszłości współpraca jest niemożliwa – podkreślił. Prezydent liczy, że kiedyś, po zmianie władz, te relacje mogą powrócić. Teraz jednak mają się odbywać m.in. pomiędzy organizacjami pozarządowymi, z pominięciem władz.
Wszyscy obecni na sesji radni, 19 osób, jednogłośnie byli za zerwaniem współpracy z Briańskiem i Rzeczycą.

Współpraca partnerska z Briańskiem trwała od1995 roku, z Rzeczycą od 2009 roku.

, Źródło artykułu: UM Konin
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat koniński - powiat wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Koninie. W skład powiatu wchodzą gminy: Golina, Grodziec, Kazimierz Biskupi, Kleczew, Kramsk, Krzymów, Rychwał, Rzgów, Skulsk, Sompolno, Stare Miasto, Ślesin, Wierzbinek Wilczyn, zajmując powierzchnię 1578,71 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: rezerwaty przyrody (Bieniszew, Mielno, Pustelnik, Sokółki, Złota Góra oraz część rezerwatu Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia), parki krajobrazowe (Powidzki i Nadwarciański), obszary chronionego krajobrazu (Powidzko – Bieniszewski, Goplańsko - Kujawski, Złotogórski i Pyzderski), zbiornik retencyjny na Powie, jeziora (Pątnowskie, Ślesińskie, Wąsowsko – Mikorzyńskie, Gosławskie, Gopło i Skulskie), a także oraz liczne szlaki rowerowe. Do zabytków architektonicznych zalczają się: Pałac Bronichowskich w Żychlinie, Skansen Archeologiczny w Mrówkach, Łuk Triumfalny w Ślesinie, Wieża widokowa na Złotej Górze oraz znane w całej Polsce Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym.

Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na rolnictwie oraz przemyśle. Na rozkwit tutejszej gospodarki wpłynął szybki rozwój przemysłu odkrywkowego.

Przez powiat koniński przebiega: autostrada A2 i trzy drogi krajowe nr: 25,72 i 92.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola